Mieszkanie dla łodzian z zaburzeniami psychicznymi

Stowarzyszanie POMOST wygrywa konkurs ogłoszony przez Miasto na prowadzenie Mieszkań Chronionych dla osób leczących się z powodu problemów psychicznych.

W ubiegłym tygodniu z radością przekazaliśmy wszystkim komunikat, iż w zrewitalizowanych łódzkich kamienicach powstały mieszkania chronione dla łodzian z różnymi niepełnosprawnościami – ruchową, sprzężoną, intelektualną, a także z zaburzeniami psychicznymi.

W rewitalizowaniach mieszkaniach w łódzkich kamienicach będzie mogło znaleźć nowy dom 8 osób z zaburzeniami psychicznymi.

Projekt jest prowadzony przez MOPS, Stowarzyszenie POMOST jest aktywnym członkiem projektu, jako operator mieszkań.. Na tą chwilę wiemy, iż 3 osobowy lokal przy ul. Sienkiewicza oraz mieszkanie 5 osobowe przy ul, Wschodniej zostało zarezerwowane dla lokatorów zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Warunkiem przyznania lokalu będzie posiadanie orzeczenie z symbolem 02p lub zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu.

Lokale są odnowione, w pełni umeblowane i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty. Obok mebli, sprzętu AGD itp. Władze miasta zapewniają, iż do końca roku takich lokali ma być jeszcze więcej.

Jak poinformowała Ewa Nowaczyńska, prezes Stowarzyszenia „Pomost”, każda osoba, która wchodzi do mieszkania, żyje tam samodzielnie, natomiast ma codziennie do dyspozycji pomoc opiekuna, czyli osoby, która zna specyfikę tej niepełnosprawności.

Pomoc będzie trwała od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie niepełnosprawni mają być przygotowani do samodzielności.

,,- Mieszkanie treningowe jest przeznaczone dla osób, które kończą terapię i chcą się usamodzielnić. Dzięki pobytowi w warunkach, które są zbliżone do domu rodzinnego, będą miały okazję nauczyć się funkcjonowania w środowisku odpowiadającym miejscu zamieszkania i zostaną przygotowane do samodzielnego życia. Z kolei mieszkania wspierane mogą stać się docelowymi dla tych osób, które potrzebują bardziej intensywnego wsparcia niż pomoc w postaci usług opiekuńczych. Tego rodzaju lokum jest też alternatywą dla domu pomocy społecznej. Dzięki korzystaniu z niego osoba z niepełnosprawnością ma możliwość niezależnego życia. Uruchamianie takich mieszkań to kierunek, w którym chcemy iść”

wyjaśnił zastępca dyrektora łódzkiego MOPS ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami Piotr Kowalski.

Już wkrótce na naszej stronie, przekażemy wszystkim zainteresowanym informacje o warunkach rekrutacji.