Depresja – osamotnieni w głębokiej studni

Obniżenie nastroju„, „wypalenie„, „stagnacja„, „zmiana chemii w mózgu” to tylko kilka określeń depresji. Często pojawia się nieoczekiwanie. Pewnego dnia coś w nas pęka i budzimy się w innym świecie. Nic już nie ma sensu, nie cieszy, oczywiste aspekty życia, wprawiające dotąd w ruch, przestają działać. Dominują: smutek, lęk, beznadzieja, brak siły, poczucie jakby zniknęła nasza moc.


Stan osoby pogrążonej w depresji przypomina zawieszenie w próżni lub znalezienie się w głębokiej studni” – przytacza określenia używane przez osoby cierpiące lekarz, psychiatra jeden z twórców Stowarzyszenia Pomost B. Kaszyńska.


Sytuacja jest o tyle trudna, że otaczający cierpiących na depresję: rodzina, przyjaciele, znajomi, na ogół nie wiedzą, jak reagować, jak pomóc. Zdarza się, że przy najszczerszych chęciach, zaangażowaniu i miłości, bliscy mogą nawet zaszkodzić. „Chorujący słyszą na przykład „weź się w garść”, „zrób coś ze sobą”, „tak dłużej nie może być”. Nie dość, że nie mają na to siły, to jeszcze czują się balastem” – dodaje dr Kaszyńska.

Samotność boli najbardziej

Im dłużej ten stan trwa, tym większa jest bezradność bliskich, zdarza się, że z bezsilności odsuwają się zostawiając chorego w jeszcze większym osamotnieniu.

Bardzo ważne jest by móc liczyć na kogoś, kto uzmysłowi osobie w depresji, że koniecznie trzeba po pomoc to jest: pójść do lekarza, najlepiej do psychiatry, psychologa, terapeuty. To niezbędne, aby zregenerować wolę istnienia, odzyskać poczucie mocy i sensu życia, zagoić bolesne rany psychiczne, tj. wyzdrowieć.  Istotny jest udział lekarza psychiatry, który udzieli niezbędnych wskazówek i w atmosferze zrozumienia, serdeczności i życzliwości dobierze odpowiednie leczenie.

Wyciągamy do Ciebie pomocną dłoń, wystarczy tylko, że ją chwycisz – Stowarzyszenie POMOST

W naszym Stowarzyszeniu istnieje możliwość wstępnej porady specjalisty, który pomoże ustalić potrzeby osoby, doświadczającej problemu w zakresie zdrowie psychicznego, także w okresie dorastania” – opowiada Pani Doktor.

Stowarzyszenie POMOST daję również szansę na spotkanie z asystentem zdrowienia – pacjentem, który przed laty zmagał się z podobnymi problemami, a współcześnie pomaga niosąc pomoc innym.

„W tym miejscu warto zaznaczyć, że organizacja wykorzystuje najnowocześniejsze metody pomocy dla osób doświadczających kryzysu psychicznego, w tym również stanu depresyjnego. W terapiach i sesjach specjalistycznych, opieramy się na z metodach „Reanimacji Emocjonalnej” oraz „Otwartego Dialogu” ich podstawą jest holistyczne podejście do problemu – dodaje dr Kaszyńska.

Stowarzyszenie POMOST

Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi ich Rodzin i Przyjaciół POMOST pomaga od 20-tu lat na polu zdrowia psychicznego

Pomagamy młodym osobom „stanąć na nogi” po okresie walki z chorobą. Jedną z form wsparcia jest aktywizacja poprzez pracę wolontarystyczną.

Udzielamy bezpłatnych konsultacji osobom doświadczającym trudności życiowych.

Więcej o problemie można przeczytać tutaj