Jak dbać o higienę psychiczną

Zdalna praca z domu, izolacja społeczna czy konieczna kwarantanna mogą być nie lada wyzwaniem dla naszej psychiki. Spędzanie większości czasu w czterech ścianach w obecnych czasach może wywoływać lęk, stres i ogólne napięcie, które rzutują na nasze samopoczucie. Odpowiednie dbanie o higienę psychiczną nie tylko pozwala nam lepiej funkcjonować w ciągu dnia, ale również poprawia naszą naturalną odporność.

Układ immunologiczny jest bezpośrednio powiązany z układem hormonalnym i nerwowym – nie powinno zatem dziwić, że nasza psychika ma sporo wspólnego z jego funkcjonowaniem. Wobec tego, jak odpowiednio zadbać o higienę psychiczną?

Oto kilka wskazówek prostych do zrealizowania podczas długich dni w domu:

  1. Zdrowy rozsądek – w trudnych chwilach ważne jest konstruktywne radzenie sobie z napięciem. W sytuacjach stresowych warto zadawać sobie na bieżąco pytania: czy dana sytuacja jest zależna ode mnie? Co mogę zrobić w danym momencie? Co pomoże przezwyciężyć napotkaną trudność? Korzystne jest również szukanie wsparcia czy rady u najbliższych.
  2. Uczucia – ważnym elementem dbania o higienę psychiczną jest umiejętność efektywnego rozpoznawania i nazywania emocji, które nam towarzyszą. Dzięki uważnemu przyglądaniu się uczuciom jesteśmy w stanie prowadzić świadome życie w zgodzie ze sobą, przyjmujemy odpowiedzialność za własne decyzje, a także rozwijamy w sobie dojrzałość i gotowość do odpowiedzialnego decydowania o własnym życiu.
  3. Produktywność – poddanie się monotonii dnia codziennego często spłyca naszą motywację do pracy. Dlatego też warto stawiać sobie nawet drobne cele na każdy dzień – może to być coś, co odwlekaliśmy już od jakiegoś czasu, lub zupełnie nowe przedsięwzięcie. Dzięki temu mamy poczucie konstruktywnie spożytkowanego czasu, co wzmacnia nasze poczucie sprawczości i morale.
  4. Rozwój osobisty – zamiast skupiać się nad izolacją jako czymś w rodzaju kary, warto spojrzeć na ten czas jako niepowtarzalna okazja do samorealizacji. Można pomyśleć o liście rzeczy, na które dotychczas brakowało wolnej chwili, czy poszukać nowych inspiracji na kreatywne zagospodarowanie dni spędzanych w domowym zaciszu. Może to być doskonały moment do nadrobienia zaległości filmowych, książkowych, a może… interaktywną wycieczkę po muzeach z całego świata? Poniżej zamieszczamy propozycje kilku galerii, które dają nam możliwość wirtualnego „przespacerowania się” i podziwiania dzieł wybitnych artystów, jednocześnie siedząc wygodnie na kanapie:
  1. Relacje – pomimo ograniczonych możliwości na fizyczne spotkania, w obecnych okolicznościach niezwykle istotne jest pielęgnowanie relacji międzyludzkich. Kontakt może być utrzymywany w sposób telefoniczny, przez Internet, a może nawet listowny? Wzajemne wsparcie i pomoc są nader ważne by uniknąć poczucia odosobnienia i bezradności. Ponadto, pomaganie daje dużo satysfakcji, a dzielenie się trudnościami z innymi zmniejsza stres i napięcie emocjonalne.
  2. Relaks – sztuka relaksacji polega na stopniowym redukowaniu napięcia z ciała i umysłu. Sposobów jest mnóstwo – od muzyki relaksacyjnej (dostępnej bezpłatnie w Internecie), po przeróżne ćwiczenia oddechowe (takie jak np. trening autogenny Schultza) czy kolorowanki antystresowe. Kontynuując ówczesny motyw sztuki i kultury, poniżej proponujemy kilka darmowych kolorowanek do pobrania udostępnionych przez muzea i biblioteki na całym świecie, gotowe do wydrukowania z nietypowymi motywami artystycznymi:
  1. Sen – czytelniku, wyśpij się! Coraz częściej mówi się o roli snu w funkcjonowaniu człowieka, nie na darmo. Ważne jest aby zadbać o jakość naszego snu, między innymi poprzez przygotowanie odpowiednich warunków (wygodny materac, oświetlenie, temperatura), ilość przespanych godzin (każdy człowiek w zależności od wieku potrzebuje określonych godzin snu – nastolatkowie w wieku od 14 do 17 lat – 8-10 godzin, młodzież od 18 do 25 lat – 7-9 godzin, dorośli od 26 do 64 lat – 7-9 godzin snu, seniorzy +65 – 7-8 godzin), a także odpowiednie wyciszenie, żeby wieczór i czas przed snem był swoistym zwieńczeniem dnia.