Jak dbać o własne potrzeby?

W obliczu konieczności zorganizowania sobie wolnego czasu mamy niepowtarzalną okazję aby lepiej przyjrzeć się sobie, swoim emocjom i potrzebom. Czy któreś z nich zostały zaniedbane? Warto poświęcić kilka minut w ciągu dnia aby zrobić listę naszych przeżyć, zastanowić się czy wystarczająco się sobą zaopiekowaliśmy. Co możemy zrobić, żeby poprawić naszą sytuację? Jak tego dokonamy? Czy mamy obecnie możliwości na realizowanie naszego pomysłu? Czy jest na to inne rozwiązanie? Aby ułatwić zrobienie takiej listy, przypominamy podział potrzeb według Marshalla Rosenberga:

  • Potrzeby kontaktu z samym sobą, czyli np. prywatności, samorozwoju, zaufania;
  • Potrzeby związane z byciem z ludźmi, przynależności, towarzystwa, wspólnoty;
  • Potrzeby związane z autonomią, czyli możliwością decydowania o sobie, np. wolność, przestrzeń osobista, swoboda w decydowaniu o samym sobie;
  • Potrzeba odnowy fizycznej, np. odpowiednio zbilansowanej diety, ruchu, ale również odpoczynku;
  • Potrzeba świętowania, celebrowania ważnych dla nas chwil;
  • Potrzeba zabawy, dobrego samopoczucia, radości;
  • Potrzeby duchowe, czyli związane z wewnętrznym przeżywaniem, np. doświadczanie piękna, harmonii, pokoju.

Kiedy już zrobimy taką listę, mentalną czy też na papierze, nie zapominajmy rozmawiać o swoich potrzebach z najbliższymi! Wyrażajmy je w sposób otwarty, wyrozumiały i asertywny – z szacunkiem do innych oraz samego siebie.

Przykładowo:

„Czuję się zmęczony / zmęczona tą sytuacją, potrzebuję pobyć sam / sama. Proszę nie przeszkadzaj mi przez najbliższą godzinę.”

Poniżej proponujemy film, który w prosty sposób opowiada o asertywności. Dzięki niej w mądry sposób budujemy relacje z innymi ludźmi – przy jednoczesnym zadbaniu o własne potrzeby. 🙂