Leczenie bólu psychicznego.
Nie chcemy cierpieć. Kiedy odczuwamy ból fizyczny lub psychiczny najczęściej pragniemy się go szybko pozbyć, poczuć ulgę. To naturalna reakcja. Jeżeli boli nas ząb, sięgamy np. po tabletkę, gdy mamy zły nastrój rozmawiamy z przyjacielem, wypijamy lampkę wina. Kiedy nie udaje nam się opanować bólu, zwracamy sie o pomoc, np. do lekarza. Dzięki temu, że boli możemy zmobilizować się by zająć się problemem, który generuje ból. W przypadku bolącego zęba wizyta u dentysty pozwala ustalić podłoże bólu, okazuje się nim np. ubytek i usunąć je. Takie postępowanie jest leczeniem przyczynowym, ukierunkowanym na poradzenie sobie ze źródłem objawów. Z bólem zęba można radzić sobie przez jakiś czas przyjmując środki przeciwbólowe, ale jest to działanie doraźne, krótkoterminowe, skoncentrowane na usunięciu, czy zniwelowaniu objawu, a nie jego podłoża.
Podobnie jest w przypadku cierpienia psychicznego. Naturalnym odruchem mu towarzyszącym jest chęć szybkiego pozbycia się go, czy zmniejszenia. Chcemy czuć się dobrze, funkcjonować w sposób nie zakłócony. Tak, jak w przypadku bólu zęba, możemy sięgnąć po tabletkę „przeciwbólową”, czyli np. lek antydepresyjny. Niejednokrotnie może to być bardzo pomocne, uśmierzyć cierpienie, umożliwić powrót do funkcjonowania, przynieść ulgę, nim zacznie działać psychoterapia, jeżeli się na nią zdecydujemy. W przypadku niektórych chorób psychicznych, jak np. schizofrenia, wsparcie farmakologiczne może być niezbędne dla zachowania równowagi psychicznej. Jednak działanie środków farmakologicznych polega w dużej mierze na tłumieniu bolesnych uczuć, leki wpływają raczej na objawy, a nie przyczyny problemów. Leczeniem przyczynowym bólu psychicznego jest leczenie psychologiczne. Psychoterapia, docierając do źródeł objawów, ucząc jak lepiej dbać o siebie i swoje potrzeby pomaga w regulacji emocji, łagodzeniu cierpienia psychicznego.
Ból psychiczny jest często, tak jak ból zęba, sygnałem, że „coś się dzieje” i dzięki swojej uciążliwości może mobilizować człowieka do zajęcia się sobą i swoim zdrowiem. Warto wtedy rozważyć, obok metod uśmierzających ból, te, które dają szansę na poradzenie sobie z jego przyczynami.
Zostaw komentarz