Depresja – osamotnieni w głębokiej studni
„Obniżenie nastroju„, „wypalenie„, „stagnacja„, „zmiana chemii w mózgu” to tylko kilka określeń depresji. Często pojawia się nieoczekiwanie. Pewnego dnia coś w nas pęka i budzimy się w innym świecie. Nic już nie ma sensu, nie cieszy, oczywiste aspekty życia, wprawiające dotąd w ruch, przestają działać. Dominują: smutek, lęk, beznadzieja, brak siły, poczucie jakby zniknęła nasza moc.
„Stan osoby pogrążonej w depresji przypomina zawieszenie w próżni lub znalezienie się w głębokiej studni” – przytacza określenia używane przez osoby cierpiące lekarz, psychiatra jeden z twórców Stowarzyszenia Pomost B. Kaszyńska.
Sytuacja jest o tyle trudna, że otaczający cierpiących na depresję: rodzina, przyjaciele, znajomi, na ogół nie wiedzą, jak reagować, jak pomóc. Zdarza się, że przy najszczerszych chęciach, zaangażowaniu i miłości, bliscy mogą nawet zaszkodzić. „Chorujący słyszą na przykład „weź się w garść”, „zrób coś ze sobą”, „tak dłużej nie może być”. Nie dość, że nie mają na to siły, to jeszcze czują się balastem” – dodaje dr Kaszyńska.
Samotność boli najbardziej
Im dłużej ten stan trwa, tym większa jest bezradność bliskich, zdarza się, że z bezsilności odsuwają się zostawiając chorego w jeszcze większym osamotnieniu.
Bardzo ważne jest by móc liczyć na kogoś, kto uzmysłowi osobie w depresji, że koniecznie trzeba po pomoc to jest: pójść do lekarza, najlepiej do psychiatry, psychologa, terapeuty. To niezbędne, aby zregenerować wolę istnienia, odzyskać poczucie mocy i sensu życia, zagoić bolesne rany psychiczne, tj. wyzdrowieć. Istotny jest udział lekarza psychiatry, który udzieli niezbędnych wskazówek i w atmosferze zrozumienia, serdeczności i życzliwości dobierze odpowiednie leczenie.
Wyciągamy do Ciebie pomocną dłoń, wystarczy tylko, że ją chwycisz – Stowarzyszenie POMOST
„W naszym Stowarzyszeniu istnieje możliwość wstępnej porady specjalisty, który pomoże ustalić potrzeby osoby, doświadczającej problemu w zakresie zdrowie psychicznego, także w okresie dorastania” – opowiada Pani Doktor.
Stowarzyszenie POMOST daję również szansę na spotkanie z asystentem zdrowienia – pacjentem, który przed laty zmagał się z podobnymi problemami, a współcześnie pomaga niosąc pomoc innym.
„W tym miejscu warto zaznaczyć, że organizacja wykorzystuje najnowocześniejsze metody pomocy dla osób doświadczających kryzysu psychicznego, w tym również stanu depresyjnego. W terapiach i sesjach specjalistycznych, opieramy się na z metodach „Reanimacji Emocjonalnej” oraz „Otwartego Dialogu” ich podstawą jest holistyczne podejście do problemu – dodaje dr Kaszyńska.
Stowarzyszenie POMOST
Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi ich Rodzin i Przyjaciół POMOST pomaga od 20-tu lat na polu zdrowia psychicznego
Pomagamy młodym osobom „stanąć na nogi” po okresie walki z chorobą. Jedną z form wsparcia jest aktywizacja poprzez pracę wolontarystyczną.
Udzielamy bezpłatnych konsultacji osobom doświadczającym trudności życiowych.
Czy można się zapisać na konsultacje 57 lat bezrobotna depresja od paru lat
Mój syn 19 lat od jakiegoś czasu zachowuje się tak jakby miał depresje . Jest po wypadku obecnie po operacji kolana i nie może uprawiać swojego ulubionego sportu którym jest hulajnoga wyczynowa . Ciagle siedzi w domu ( pandemia) mały kontakt z rówieśnikami , leży i nie ma na nic chęci . Często płacze ze nie umie walczyć z ta bezsilnością i niechęcią do wszystkiego . Nie wiem jak mu pomoc ? Zaraz matura a on totalny brak chęci , pesymizm . Choć go wspieram jak mogę
Pani Julio, dziękujemy za pytanie. Bez bezpośredniego kontaktu, w tak delikatnej sprawie trudno doradzić. Zapraszamy na konsultację do naszej poradni – 518 970 434.